We've been noticing for a while now that anthologies of original fiction and electronic magazines have been edging out print magazines for award nominations, but this year's Nebula Awards shortlist sees a bit of a reversal of that trend. Asimov's, Analog and Realms of Fantasy all did quite well. Also, the "Best Novel" nominees include only one dude, which is a nice change after a few years of dude-heavy nominees lists.

Here's the full list of nominees:

Short Story

* ‘‘Arvies'', Adam-Troy Castro (Lightspeed Magazine 8/10)
* ‘‘How Interesting: A Tiny Man'', Harlan Ellison® (Realms of Fantasy 2/10)
* ‘‘Ponies'', Kij Johnson (Tor.com 1/17/10)
* ‘‘I'm Alive, I Love You, I'll See You in Reno'', Vylar Kaftan (Lightspeed Magazine 6/10)
* ‘‘The Green Book'', Amal El-Mohtar (Apex Magazine 11/1/10)
* ‘‘Ghosts of New York'', Jennifer Pelland (Dark Faith)
* ‘‘Conditional Love'', Felicity Shoulders (Asimov's Science Fiction Magazine 1/10)

Novelette

* ‘‘Map of Seventeen'', Christopher Barzak (The Beastly Bride)
* ‘‘The Jaguar House, in Shadow'', Aliette de Bodard Asimov's Science Fiction Magazine 7/10)
* ‘‘The Fortuitous Meeting of Gerard van Oost and Oludara'', Christopher Kastensmidt (Realms of Fantasy 4/10)
* "Plus or Minus'', James Patrick Kelly (Asimov's Science Fiction Magazine 12/10)
* ‘‘Pishaach'', Shweta Narayan (The Beastly Bride)
* ‘‘That Leviathan, Whom Thou Hast Made'', Eric James Stone (Analog Science Fiction and Fact 9/10)
* ‘‘Stone Wall Truth'', Caroline M. Yoachim (Asimov's Science Fiction Magazine 2/10)

Novella

* The Alchemist, Paolo Bacigalupi (Audible; Subterranean)
* ‘‘Iron Shoes'', J. Kathleen Cheney (Alembical 2)
* The Lifecycle of Software Objects, Ted Chiang (Subterranean)
* ‘‘The Sultan of the Clouds'', Geoffrey A. Landis (Asimov's Science Fiction Magazine 9/10)
* ‘‘Ghosts Doing the Orange Dance'', Paul Park (The Magazine of Fantasy and Science Fiction 1-2/10)
* ‘‘The Lady Who Plucked Red Flowers beneath the Queen's Window'', Rachel Swirsky (Subterranean Magazine Summer '10)

Novel

* The Native Star, M.K. Hobson (Spectra)
* The Hundred Thousand Kingdoms, N.K. Jemisin (Orbit UK; Orbit US)
* Shades of Milk and Honey, Mary Robinette Kowal (Tor)
* Echo, Jack McDevitt (Ace)
* Who Fears Death, Nnedi Okorafor (DAW)
* Blackout/All Clear, Connie Willis (Spectra)

The Ray Bradbury Award for Outstanding Dramatic Presentation

* Despicable Me, Pierre Coffin & Chris Renaud (directors), Ken Daurio & Cinco Paul (screenplay), Sergio Pablos (story) (Illumination Entertainment)
* Doctor Who: ‘‘Vincent and the Doctor'', Richard Curtis (writer), Jonny Campbell (director)
* How to Train Your Dragon, Dean DeBlois & Chris Sanders (directors), William Davies, Dean DeBlois, & Chris Sanders (screenplay) (DreamWorks Animation)
* Inception, Christopher Nolan (director), Christopher Nolan (screenplay) (Warner)
* Scott Pilgrim vs. the World, Edgar Wright (director), Michael Bacall & Edgar Wright (screenplay) (Universal)
* Toy Story 3, Lee Unkrich (director), Michael Arndt (screenplay), John Lasseter, Andrew Stanton, & Lee Unkrich (story) (Pixar/Disney)

Andre Norton Award for Young Adult Science Fiction and Fantasy

* Ship Breaker, Paolo Bacigalupi (Little, Brown)
* White Cat, Holly Black (McElderry)
* Mockingjay, Suzanne Collins (Scholastic Press; Scholastic UK)
* Hereville: How Mirka Got Her Sword, Barry Deutsch (Amulet)
* The Boy from Ilysies, Pearl North (Tor Teen)
* I Shall Wear Midnight, Terry Pratchett (Gollancz; Harper)
* A Conspiracy of Kings, Megan Whalen Turner (Greenwillow)
* Behemoth, Scott Westerfeld (Simon Pulse; Simon & Schuster UK)

[via SFWA]