Announcing the 2014 Hugo Award Nominees

The nominees for the 2014 Hugo Awards have been announced! This year's nominating ballot saw a record-shattering 1,923 valid nominations. The winners will be announced on Sunday, August 17, during the Hugo Awards Ceremony at Loncon 3. Hit the jump for the full list!

Today's shortlist announcement was streamed live from the UK to various conventions across the U.S. You can watch the presentation for yourself in the UStream player embedded here, or check out the full list of finalists – including the nominees for the Retro 1939 Hugo Awards and the John W. Campbell Award for Best New Writer – below.

Video streaming by Ustream


BEST NOVEL (1595 ballots)

  • Ancillary Justice by Ann Leckie (Orbit US / Orbit UK)
  • Neptune's Brood by Charles Stross (Ace / Orbit UK)
  • Parasite by Mira Grant (Orbit US / Orbit UK)
  • Warbound, Book III of the Grimnoir Chronicles by Larry Correia (Baen Books)
  • The Wheel of Time by Robert Jordan and Brandon Sanderson (Tor Books)

BEST NOVELLA (847 ballots)

  • The Butcher of Khardov by Dan Wells (Privateer Press)
  • "The Chaplain's Legacy" by Brad Torgersen (Analog, Jul-Aug 2013)
  • "Equoid" by Charles Stross (Tor.com, 09-2013)
  • Six-Gun Snow White by Catherynne M. Valente (Subterranean Press)
  • "Wakulla Springs" by Andy Duncan and Ellen Klages (Tor.com, 10-2013)

BEST NOVELETTE (728 ballots)

  • "The Exchange Officers" by Brad Torgersen (Analog, Jan-Feb 2013)
  • "The Lady Astronaut of Mars" by Mary Robinette Kowal (maryrobinettekowal.com/Tor.com, 09-2013)
  • "Opera Vita Aeterna" by Vox Day (The Last Witchking, Marcher Lord Hinterlands)
  • "The Truth of Fact, the Truth of Feeling" by Ted Chiang (Subterranean, Fall 2013)
  • "The Waiting Stars" by Aliette de Bodard (The Other Half of the Sky, Candlemark & Gleam)

BEST SHORT STORY (865 ballots)

  • "If You Were a Dinosaur, My Love" by Rachel Swirsky (Apex Magazine, Mar-2013)
  • "The Ink Readers of Doi Saket" by Thomas Olde Heuvelt (Tor.com, 04-2013)
  • "Selkie Stories Are for Losers" by Sofia Samatar (Strange Horizons, Jan-2013)
  • "The Water That Falls on You from Nowhere" by John Chu (Tor.com, 02-2013)

Note: category has 4 nominees due to a 5% requirement under Section 3.8.5 of the WSFS constitution.

BEST RELATED WORK (752 ballots)

  • Queers Dig Time Lords: A Celebration of Doctor Who by the LGBTQ Fans Who Love It Edited by Sigrid Ellis & Michael Damian Thomas (Mad Norwegian Press)
  • Speculative Fiction 2012: The Best Online Reviews, Essays and Commentary by Justin Landon & Jared Shurin (Jurassic London)
  • "We Have Always Fought: Challenging the Women, Cattle and Slaves Narrative" by Kameron Hurley (A Dribble of Ink)
  • Wonderbook: The Illustrated Guide to Creating Imaginative Fiction by Jeff VanderMeer, with Jeremy Zerfoss (Abrams Image)
  • Writing Excuses Season 8 by Brandon Sanderson, Dan Wells, Mary Robinette Kowal, Howard Tayler, and Jordan Sanderson

BEST GRAPHIC STORY (552 ballots)

  • Girl Genius, Volume 13: Agatha Heterodyne & The Sleeping City written by Phil and Kaja Foglio; art by Phil Foglio; colours by Cheyenne Wright (Airship Entertainment)
  • "The Girl Who Loved Doctor Who" written by Paul Cornell, illustrated by Jimmy Broxton (Doctor Who Special 2013, IDW)
  • The Meathouse Man adapted from the story by George R.R. Martin and illustrated by Raya Golden (Jet City Comics)
  • Saga, Volume 2 written by Brian K. Vaughan, illustrated by Fiona Staples (Image Comics)
  • "Time" by Randall Munroe (XKCD)

BEST DRAMATIC PRESENTATION (LONG FORM) (995 ballots)

  • Frozen screenplay by Jennifer Lee, directed by Chris Buck & Jennifer Lee (Walt Disney Studios)
  • Gravity written by Alfonso Cuarón & Jonás Cuarón, directed by Alfonso Cuarón (Esperanto Filmoj; Heyday Films; Warner Bros.)
  • The Hunger Games: Catching Fire screenplay by Simon Beaufoy & Michael Arndt, directed by Francis Lawrence (Color Force; Lionsgate)
  • Iron Man 3 screenplay by Drew Pearce & Shane Black, directed by Shane Black (Marvel Studios; DMG Entertainment; Paramount Pictures)
  • Pacific Rim screenplay by Travis Beacham & Guillermo del Toro, directed by Guillermo del Toro (Legendary Pictures, Warner Bros., Disney Double Dare You)

BEST DRAMATIC PRESENTATION (SHORT FORM) (760 ballots)

  • An Adventure in Space and Time written by Mark Gatiss, directed by Terry McDonough (BBC Television)
  • Doctor Who: "The Day of the Doctor" written by Steven Moffat, directed by Nick Hurran (BBC Television)
  • Doctor Who: "The Name of the Doctor" written by Steven Moffat, directed by Saul Metzstein (BBC Television)
  • The Five(ish) Doctors Reboot written and directed by Peter Davison (BBC Television)
  • Game of Thrones: "The Rains of Castamere" written by David Benioff & D.B. Weiss, directed by David Nutter (HBO Entertainment in association with Bighead, Littlehead; Television 360; Startling Television and Generator Productions)
  • Orphan Black: "Variations under Domestication" written by Will Pascoe, directed by John Fawcett (Temple Street Productions; Space/BBC America)

Note: category has 6 nominees due to a tie for 5th place.

BEST EDITOR - SHORT FORM (656 ballots)

  • John Joseph Adams
  • Neil Clarke
  • Ellen Datlow
  • Jonathan Strahan
  • Sheila Williams

BEST EDITOR - LONG FORM (632 ballots)

  • Ginjer Buchanan
  • Sheila Gilbert
  • Liz Gorinsky
  • Lee Harris
  • Toni Weisskopf

BEST PROFESSIONAL ARTIST (624 ballots)

  • Galen Dara
  • Julie Dillon
  • Daniel Dos Santos
  • John Harris
  • John Picacio
  • Fiona Staples

Note: category has 6 nominees due to a tie for 5th place.

BEST SEMIPROZINE (411 ballots)

  • Apex Magazine edited by Lynne M. Thomas, Jason Sizemore, and Michael Damian Thomas
  • Beneath Ceaseless Skies edited by Scott H. Andrews
  • Interzone edited by Andy Cox
  • Lightspeed Magazine edited by John Joseph Adams, Rich Horton, and Stefan Rudnicki
  • Strange Horizons edited by Niall Harrison, Brit Mandelo, An Owomoyela, Julia Rios, Sonya Taaffe, Abigail Nussbaum, Rebecca Cross, Anaea Lay, and Shane Gavin

BEST FANZINE (478 ballots)

  • The Book Smugglers edited by Ana Grilo and Thea James
  • A Dribble of Ink edited by Aidan Moher
  • Elitist Book Reviews edited by Steven Diamond
  • Journey Planet edited by James Bacon, Christopher J Garcia, Lynda E. Rucker, Pete Young, Colin Harris, and Helen J. Montgomery
  • Pornokitsch edited by Anne C. Perry and Jared Shurin

BEST FANCAST (396 ballots)

  • The Coode Street Podcast Jonathan Strahan and Gary K. Wolfe
  • Galactic Suburbia Podcast Alisa Krasnostein, Alexandra Pierce, Tansy Rayner Roberts (presenters) and Andrew Finch (producer)
  • SF Signal Podcast Patrick Hester
  • The Skiffy and Fanty Show Shaun Duke, Jen Zink, Julia Rios, Paul Weimer, David Annandale, Mike Underwood, and Stina Leicht
  • Tea and Jeopardy Emma Newman
  • Verity! Deborah Stanish, Erika Ensign, Katrina Griffiths, L.M. Myles, Lynne M. Thomas, and Tansy Rayner Roberts
  • The Writer and the Critic Kirstyn McDermott and Ian Mond

Note: category has 7 nominees due to a tie for 5th place.

BEST FAN WRITER (521 ballots)

  • Liz Bourke
  • Kameron Hurley
  • Foz Meadows
  • Abigail Nussbaum
  • Mark Oshiro

BEST FAN ARTIST (316 ballots)

  • Brad W. Foster
  • Mandie Manzano
  • Spring Schoenhuth
  • Steve Stiles
  • Sarah Webb

JOHN W. CAMPBELL AWARD FOR BEST NEW WRITER (767 ballots)

Award for the best new professional science fiction or fantasy writer of 2012 or 2013, sponsored by Dell Magazines (not a Hugo Award).

  • Wesley Chu
  • Max Gladstone *
  • Ramez Naam *
  • Sofia Samatar *
  • Benjanun Sriduangkaew

*Finalists in their 2nd year of eligibility.

The nominees for the Retro Hugo Awards for 1939 are as follows:

BEST NOVEL (208 ballots)

  • Carson of Venus by Edgar Rice Burroughs (Argosy, February 1938)
  • Galactic Patrol by E. E. Smith (Astounding Stories, February 1938)
  • The Legion of Time by Jack Williamson (Astounding Science-Fiction, July 1938)
  • Out of the Silent Planet by C. S. Lewis (The Bodley Head)
  • The Sword in the Stone by T. H. White (Collins)

BEST NOVELLA (125 ballots)

  • Anthem by Ayn Rand (Cassell)
  • "A Matter of Form" by H. L. Gold (Astounding Science-Fiction, December 1938)
  • "Sleepers of Mars" by John Beynon [John Wyndham] (Tales of Wonder, March 1938)
  • "The Time Trap" by Henry Kuttner (Marvel Science Stories, November 1938)
  • "Who Goes There?" by Don A Stuart [John W. Campbell] (Astounding Science-Fiction, August 1938)

BEST NOVELETTE (80 ballots)

  • "Dead Knowledge" by Don A. Stuart [John W. Campbell] (Astounding Stories, January 1938)
  • "Hollywood on the Moon" by Henry Kuttner (Thrilling Wonder Stories, April 1938)
  • "Pigeons From Hell" by Robert E. Howard (Weird Tales, May 1938)
  • "Rule 18" by Clifford D. Simak (Astounding Science-Fiction, July 1938)
  • "Werewoman" by C. L. Moore (Leaves #2, Winter 1938)

BEST SHORT STORY (108 ballots)

  • "The Faithful" by Lester Del Rey (Astounding Science-Fiction, April 1938)
  • "Helen O'Loy" by Lester Del Rey (Astounding Science-Fiction, December 1938)
  • "Hollerbochen's Dilemma" by Ray Bradbury (Imagination!, January 1938)
  • "How We Went to Mars" by Arthur C. Clarke (Amateur Science Stories, March 1938)
  • "Hyperpilosity" by L. Sprague de Camp (Astounding Science-Fiction, April 1938)

BEST DRAMATIC PRESENTATION (SHORT FORM) (137 ballots)

  • Around the World in Eighty Days by Jules Verne. Written & directed by Orson Welles (The Mercury Theater of the Air, CBS)
  • A Christmas Carol by Charles Dickens. Written & directed by Orson Welles (The Campbell Playhouse, CBS)
  • Dracula by Bram Stoker. Written by Orson Welles and John Houseman, directed by Orson Welles (The Mercury Theater of the Air, CBS)
  • R. U. R. by Karel Čapek. Produced by Jan Bussell (BBC)
  • The War of the Worlds by H. G. Wells. Written by Howard Koch & Anne Froelick, directed by Orson Welles (The Mercury Theater of the Air, CBS)

BEST EDITOR - SHORT FORM (99 ballots)

  • John W. Campbell
  • Walter H. Gillings
  • Raymond A. Palmer
  • Mort Weisinger
  • Farnsworth Wright

BEST PROFESSIONAL ARTIST (86 ballots)

  • Margaret Brundage
  • Virgil Finlay
  • Frank R. Paul
  • Alex Schomburg
  • H. W. Wesso

BEST FANZINE (42 ballots)

  • Fantascience Digest edited by Robert A. Madle
  • Fantasy News edited by James V. Taurasi
  • Imagination! edited by Forrest J Ackerman, Morojo, and T. Bruce Yerke
  • Novae Terrae edited by Maurice K. Hanson
  • Tomorrow edited by Douglas W. F. Mayer

BEST FAN WRITER (50 ballots)

  • Forrest J Ackerman
  • Ray Bradbury
  • Arthur Wilson "Bob" Tucker
  • Harry Warner, Jr.
  • Donald A. Wollheim

More details at The Official Site of the Hugo Awards.